logo

چگونه سایز کردن انگشتر


اگر به طور حضوری از جواهرفروشی خرید کنید، به راحتی می توانید انگشتر دلخواه خود را روی انگشت مورد نظرتان امتحان کنید. اما هنگام خرید اینترنتی انگشتر، قضیه به کلی فرق می کند. هنگام خرید اینترنتی باید از سایز انگشت خود مطلع باشید و انگشتری را خریداری کنید که سایز انگشتتان باشد. خوشبختانه می توانید با استفاده از روش های ساده، سایز انگشتر را در خانه اندازه بگیرید. بدین منظور می توانید از یک نوار کاغذی استفاده کنید. اما اگر به یک انگشتر مناسب که اندازه ی دستتان است دسترسی دارید، کارتان به مراتب راحت تر است. یک روش دیگر اندازه گیری، استفاده از نوارهای آماده است. این نوارها از جنس پلاستیک هستند و کار اندازه گیری سایز انگشتر را بسیار ساده کرده اند. ما در این مقاله، به بررسی هر سه روش می پردازیم.


هنگام اندازه گیری سایز انگشتر، لطفا نکات زیر را مد نظر قرار دهید:
• انگشتر شما باید راحت باشد. انگشتر باید به اندازه ی کافی تنگ باشد تا از انگشت شما نیفتند. اما باید آنقدر راحت باشد تا از برآمدگی انگشت عبور کند.
• اندازه ی انگشت، بسته به زمان روز و گرمی هوا تغییر می کند. از اینرو انگشت خود را در هوای گرم و پایان روز اندازه بگیرید.
• برای اطمینان بیشتر، سایز انگشتر را سه یا چهار بار اندازه بگیرید تا ضریب خطا پایین بیاید.
• سایز انگشتر زنان معمولا بین ۳ تا ۹ است. اغلب سایزهای خریداری شده برای زنان، بین ۵ تا ۷ است. محبوب ترین و عمومی ترین سایز انگشتر زنان، سایز ۶ است.
• سایز انگشتر مردان معمولا بین ۸ تا ۱۴ است. اغلب سایزهای انگشتر خریداری شده برای مردان، بین ۸ تا ۱۰/۵ است. عمومی ترین و محبوب ترین سایز انگشتر برای مردان، سایز ۹ است.
• انگشترهایی که دارای پایه حلقه (رکاب) عریض تر هستند، عموما از انگشترهایی با همان سایز که دارای پایه حلقه ظریف هستند تنگ ترند.‌ از اینرو اگر می خواهید سایز انگشتر خود را با استفاده از انگشتری که دارید اندازه بگیرید، انگشتری را انتخاب کنید که تقریبا هم شکل انگشتری باشد که قصد خریدش را دارید.
• اگر می خواهید برای کسی هدیه بخرید و او را سورپرایز کنید، می توانید از مادر یا دوست صمیمی او درباره ی سایز انگشترش سوال کنید. روش دیگر آن است که یکی از انگشترهای او را قرض بگیرید و از روش اول برای تعیین سایز آن استفاده کنید (انگشتری را از او قرض بگیرید که مناسب دستش باشد).
• کشورهای مختلف از سایزهای مختلفی استفاده می کنند. سایزهایی که در این مقاله آمده است، سایز استاندارد آمریکایی ست که اصولا در ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
• سایز انگشتر دست اصلی شما که با آن می نویسید، نیم سایز بزرگ تر از دست دیگر شماست.
• سایز انگشتر شما به مرور زمان تغییر می کند. خوشبختانه می توانید انگشتر خود را نزد جواهرساز ببرید تا سایز آن را تغییر دهد. با این حال نمی توان سایز انگشترهای تنگستن یا Milgrain را تغییر داد.

روش اول

انگشتری را انتخاب کنید که دقیقا مناسب همان انگشتی ست که قصد خرید انگشتر دارید. به خاطر داشته باشید که حتا سایز انگشت های مشابه در دست های چپ و راست با یکدیگر متفاوت است. انگشتری را انتخاب کنید که نه به دستتان خیلی گشاد است و نه خیلی تنگ.

قطر داخل انگشتر خود را اندازه گرفته و آن را با چارت زیر مقایسه کنید. همچنین اگر از نسخه ی چاپی فایل پیوست شده استفاده می کنید می توانید انگشتر را روی دایره ها قرار دهید و مطمین شوید که قسمت داخلی انگشتر، بیرون از دایره قرار می گیرد و آن را می پوشاند. اگر سایز شما در بین دو سایز استاندارد قرار دارد (مثلا بین شش و شش و نیم)، اندازه بزرگ تر را انتخاب کنید (در این مثال، اندازه شش و نیم).

 

 

روش دوم
یک نخ پانزده سانتی غیر قابل ارتجاع یا یک کاغذ با طول پانزده سانت و عرض یک سانت را انتخاب کنید. البته می توانید از یک متر پلاستیکی یا یک پارچه نیز استفاده کنید.

نوار را نزدیک به برجستگی انگشت خود قرار دهید. این قسمت، ضخیم ترین بخش از انگشت شماست و انگشتر باید به سادگی از آن عبور کند. مسلما داخل کردن و درآوردن انگشترتان نباید به یک کار طاقت فرسا و دردناک تبدیل شود! هنگام اندازه گیری، نوار را خیلی محکم به دست خود نچسبانید. انگشتر شما نباید در انگشت شما بلغزد، اما نباید خیلی هم محکم باشد. لازم به ذکر است که هنگام اندازه گیری، باید همان انگشتی را اندازه بگیرید که می خواهید انگشتر را داخل آن کنید. مثلا اگر قصد استفاده از انگشتر نامزدی در دست چپ خود را دارید، باید انگشت مربوطه در دست چپ را اندازه بگیرید. اکنون قسمتی از نخ یا نوار را که به ابتدای آن رسیده است علامت بزنید تا بعدا بتوانید آن را اندازه بگیرید. اگر از متر پلاستکی استفاده کرده اید، عدد قسمتی از متر که به ابتدای آن رسیده است را به خاطر بسپارید.


اگر از نخ یا کاغذ استفاده کرده اید، قسمتی از نوار کاغذی یا نخ را که به ابتدای آن رسیده است با خط کش و بر حسب میلی متر اندازه بگیرید.

سایزی را که بر حسب میلی متر اندازه گرفته اید، با جدول زیر مقایسه کنید:

روش سوم

می توانید سایز انگشتر خود را با استفاده از نوارهای پلاستیکی مخصوص که در جواهرفروشی ها موجود است تعیین کنید. روی این نوارها درجه های مختلفی وجود دارد که سایز انگشتر شما را به راحتی نشان می دهند. برای استفاده از این نوارها، انگشت خود را داخل نوار کنید. سپس نوار را بکشید تا اندازه ی انگشتتان شود. به خاطر داشته باشید که انگشت شما باید راحت باشد. از اینرو نوار تعیین سایز انگشتر را خیلی سفت نکنید.