logo

تعریف تراش و وزن در الماس (برلیان)

برلیان چیست؟

محبوب ترین و پرفروش ترین نوع تراش الماس در جهان، تراش گرد است که ما در ایران آن را با نام برلیان می شناسیم که از کلمه Brilliant cut (تراش برلیانت) برگرفته شده است

دیگر فرم های تراش را تراش فّنسی یا فانتزی می نامند.

زیبایی برلیان ناشی از سه فرایند است:

1. درخشش (Brilliance)، انعکاس نور سفید از درون برلیان به چشم بیننده است
2. چشمک (scintillation)، هنگام جابجایی زاویه دید نسبت به برلیان جرقه های سیاه و سفید مشاهده شود.
3. آتش (Fire)، هنگام مشاهده برلیان درنورمناسب زبانه های آتش به رنگ نارنجی مشاهده می شود.

تراش الماس کاری بسیارحرفه ای و پیجیده ای ست که با محاسبات دقیق ریاضیات و با تجربه فراوان بدست می آید.

تراشکارالماس می بایست به مواردی چون تعداد پّخ ها, زوایا آنها, نحوه قرارگرفتنشان, متقارن بودنشان, و درنهایت زیبایی دراتمام کاردقت فراوانی داشته باشد.

درانواع مختلف تراش الماس، با توجه به زاویه شکست نور، محاسبات به شکلی انجام میشود که بیشترین نور وارده به درون برلیان در آن چرخیده و در مسیر برگشت نور تنها از قسمت تاج سنگ بازگردد.


انواع تراش الماس؟

امروزه بیش از ۱۰ مدل تراش الماس وجود دارد. پس از گذشت یک صده محبوبترین و پرفروش ترین مدل تراش الماس فرم گرد آن می باشد. برلیان در فرم های مختلف و با اشکال هندسی متفاوت عرضه میشود که به آنها تراش فانتزی یا فنسی می گویند. امروزه با وجود تنوع و تغییر درسلیقه مشتریان تمایل به استفاده از تراش های فنسی افزونی یافته. محبوب ترین فرم تراش برلیان فنسی را می توان در اشکال گلابی, بیضی, قلب و بالشتی دید.  

دلایل محبوبیت این نوع تراش ها یکی بدلیل حق انتخاب بیشتر بانوان بنا به سلیقه شخصیشان می باشد. در وحله دوم مشاهده استفاده در بین افراد معروف و ِسلبریتی می باشد که خود تشویقی برای بانوان جوان می باشد و در وحله اخر قیمت مناسب تر این نوع تراشها نسبت به تراش گرد میباشد.

استفاده اعظم این مدل تراشها اول درانگشتر و سپس در آویز و گوشواره می باشد. به عنوان مثال برای آویز فرم برلیان گلابی و برای گشواره برلیان قلب توصیه می شود.


قابل ذکر است که شکل پخ ها در تراش برلیانهای گرد، بشکل مثلثی و بادبادکی شکل بوده. اما در تراش های فنسی یا فانتزی ما سه نوع تراش می توانیم داشته باشیم.

مدل اول تراش فنسی یا فانتزی، تراش برلیان، پخ های مشابه تراش گرد

مدل دوم فنسی یا فانتزی، تراش پلکانی، ما شاهد سه ردیف پخ های چهارطرفه هستیم که بصورت موازی در انطباق با کمربند سنگ از دو سمت تاج و سندانچه امتداد دارند.

در مدل سوم و آخر ما تراشی داریم که از تاج سنگ برلیان گونه بوده واز قسمت سندانچه پلکانی که ادغامی از دو تراش ذکر شده بالا می باشد با نام تراش میکس.

 

GIA تراش الماس را به 5 دسته طبقه بندی کرده است. تراش عالی، تراش خیلی خوب، تراش خوب، تراش متوسط و تراش بد. میزان دقت تراش الماس یکی از چهار عاملی است که در قیمت گذاری آن تاثیربسزایی دارد و زیبایی الماس را نمایان می کند. 

واحد سنجش وزن الماس چیست؟

بسیاری از اقلام برای خرید و فروش، با واحد وزن سنجیده می شوند.
الماس نیز از این قاعده مستثنی نیست. ولی با این تفاوت که در قیمت گذاری الماس، تنها وزن موثر نیست. بلکه ترکیب چهار فاکتور پاکی، رنگ، تراش و وزن در کنارهم, قیمت یک الماس را تعیین خواهد کرد.
سنجش وزن الماس با واحد قیراط انجام می شود که هر یک واحد آن معادل ۰۲. گرم می باشد.به عبارت دیگر هر پنج قیراط معادل یک گرم است.
برای تعیین و سنجش وزن های کمتر از قیراط ما از واحد سوت استفاده می کنیم. هر قیراط به ۱۰۰ سوت تقسیم می شود. یعنی برلیانی با وزن ۸۲. هشتاد و دو دهم قیراط ، ۸۲ سوت تعریف می شود و یک الماس با وزن ۱.۲۲ قیراط، یک قیراط و ۲۲ سوت.