logo

سکه بهار آزادی از سال ۱۳۵۸ تاکنون

سکه بهار آزادی جایگزین سکه های طلای پهلوی 
از سال ۱۳۵۸ تاکنون به مناسبت و یادبود انقلاب اسلامی (۱۳۵۷) انواع سکه های بهار آزادی در دو طرح متفاوت, و در قطع های مختلف ضرب شده اند.

عیار تمام سکه ها می بایست ۹۰۰ در ۱۰۰۰ طلا باشد. در طول سالیان گذشته بانک مرکزی سکه ها را ضرب کرده و از طریق بانک های عامل یا صرافی های مجاز عرضه نموده. در طول این سالیان از سکه بهار آزادی به عنوان هدیه, مهریه ازدواج, عیدی کارمندان دولت و سرمایه گذاری و پس انداز  مورد استفاده قرارمی گیرد.
انواع سکه های پس از سال ۱۳۵۸
سکه ها به دو شکل / دو نوع, طرح قدیم و طرح جدید ارائه می شوند. از نظر قطع:  سکه ها در انواع  "ربع ", "نیم", "یک یا تمام ", "دو و نیم ", و "پنج" بهار آزادی موجود هستند. 
تاریخچه سکه بهار آزادی 
پس از انقلاب اسلامی و به پیشنهاد وزارت اموراقتصادی و دارایی و با تایید نخست وزیر دولت موقت, به مناسبت و یادبود نخستین فصل بهار پیروزی انقلاب اسلامی, اجازه ضرب انواع مسکوک طلا بنام "بهار آزادی" صادر شد. ازآن زمان تاکنون, سکه های بهار آزادی با دو طرح مختلف ضرب شده اند. 
از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰ (سکه آزادی طرح قدیم
یک روی این سکه مزین بنام علی بن ابیطالب بود ( سه بار تکرار"علی" به خط معقلی تزیینی درداخل یک شش ضلعی, و قید عبارت "بانک ملی ایران" درزیر آن) و برروی دیگرآن تصویربارگاه امام رضا به همراه عبارت "نخستین بهار آزادی" و تاریخ ۱۳۵۸ منقوش بود. از ان پس تا سال ۱۳۷۰, انواع سکه های بهار آزادی با همین طرح تولید می شد. "

از سال ۱۳۷۰ تاکنون  (سکه آزادی طرح جدید)

ضرب و توزیع سکه بهارآزادی با طرح جدید, معروف به امامی, از سال ۱۳۷۰ آغاز شد. از آن سال تا به امروز برای حفظ آثار و یادبود بنیان گذار انقلاب اسلامی, تصویر سید روح الله خمینی می بایست بر یک طرف سکه های بهار آزادی به گونه ای مناسب نقش کند. در ضمن مصوب شد یک بهار آزادی دارای طلای ۹۰۰ از ۱۰۰۰ باشد و ۱۰۰ واحد دیگر را مس و یا ترکیبی از مس و نقره تشکیل دهد. یک سکه  می بایست دارای وزن ۸,۱۳۵۸۹ گرم با قطر ۲۲ میلیمترباشد. یکروی سکه عکس بنیان گذار انقلاب و سوی دیگر سکه تصویر بارگاه حضرت امام رضا و قید عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران. طبق امارگرفته شده درسال ۱۳۸۶، تاکنون بالغ بر ۴۰ میلیون قطعه سکه بهار آزادی ضرب شده است.

قیمت سکه بهار آزادی از تولد تا خرداد ۱۳۹۷