logo

فلزات گرانبها کدامند

فلزات گرانبها کمیاب هستند, دارای ارزش مادی بالایی میباشند. این نوع فلزات در مقایسه با دیگر فلزات مقاومتر می باشند. در ضمن هادی خوبی نیز هستند و مهمتر از ان دارای جلاء بالایی اند. در قدیم از این فلزات بعنوان پول برای داد و ستد استفاده میکردند اما امروزه بیشترین کار برد آنها در زیور آلات, کارهای هنری و سرمایه گذاری ست. از رایج ترین فلزات موجود در بازار میشود از طلا, پلاتین, تیتانیوم  و نقره نام برد


سنجش وزن طلا کیلو گرم است. سنجش خلوص طلا عیار است. در بازار های جهانی در زیور آلات از عیار ۱۴ تا ۲۴ استفاده میشود. از آنجایی که طلا بسیارانعطاف پذیر و نرم میباشد میتوان به راحتی اشکال مختلف هنری را با آن درست کرد. اگر چه طلا خالص یا همان ۲۴ عیار خیلی نرم است عناصر دیگری چون مس, نقره, نیکل و یا روی لازم به اضافه کردن به ان میباشد. با اضافه کردن هر کدام از این عناصر خلوص طلا کاهش میابد. اما از طرفی سفت تر شده و تغییر رنگ داده. طلا هنگام استخراج به رنگ زرد میباشد اما با اضافه نمودن عناصر توضیح داده شده  به رنگ های صورتی کمرنگ, سبز و سفید تغییر رنگ داده. 


طلای ۱۸عیار ۷۵۰ واحد از ۱۰۰۰ واحد طلا دارد و طلای ۲۴عیار ۹۹۹ واحد یا به عبارتی طلای خالص میباشد. در قاره امریکا شمالی اکثر جواهرات با طلای عیار۱۴ ساخته میشود که فقط ۵۸۳ واحد طلا دارد.